Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Biznes korzystny dla środowiska

20 Grudzień 2015
Biznes korzystny dla środowiska

W przybrzeżnym duńskim miasteczku Kalundborg istnieje modelowy przykład przemysłowej symbiozy, która stara się oszczędzać surowce. 

Producent leków Novo Nordisk, producent enzymów Novozymes i DONG Energy razem z największą duńską rafinerią zarządzaną przez Statoil wymieniają się odpadami i wykorzystaną wodą w różnych postaciach, żeby obniżyć koszty i z korzyścią finansową zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Wciąż rozwijający się model po raz pierwszy zainteresował naukowców w latach 1990. i przyczynił się do powstania w mieście Symbiosis Centre. Wymianie podlega 30 typów materiałów – począwszy od pary, wody i kondensatu, po popiół, piasek, etanol i biomasę – w 50 różnych procesach. To, co dla jednych jest bezużyteczne, dla innych okazuje się przydatne.

Kilka minut jazdy od centrum przemysłowego w Kalundborgu mieści się szklarnia, gdzie w ogromnych zbiornikach uprawia się algi, to nowy projekt hodowania żywych komórek, które mogą oczyszczać wodę z zanieczyszczeń.